Jak efektywnie zredukować koszty w firmie?

calculator-385506_1280

Przedsiębiorstwo może poprawić kondycję finansową na dwa sposoby. Pierwszy to zwiększanie przychodów m in. poprzez wzrost sprzedaży, natomiast drugi to obniżka kosztów funkcjonowania firmy. Redukcja kosztów to jedna z najbardziej efektywnych, choć jednocześnie najtrudniejszych dróg poprawy sytuacji firmy.

Audyt kosztów

Pierwszym krokiem nad którym powinna zastanowić się każda firma jest przeprowadzenie audytu kosztów ponoszonych w przedsiębiorstwie. Audyt, pomimo że wielu osobom nie kojarzy się z korzyściami z pewnością okaże się pożyteczny dla właścicieli. Audyt zweryfikuje koszty firmy pokazując przedsiębiorcom za które usługi przepłacają.

Wirtualne biuro

Wysokim wydatkiem w każdej firmie jest koszt wynajmu biura. Dobrym pomysłem jest tu wybranie coraz bardziej popularnego ostatnio wirtualnego biuro. Zamiast płacić za wynajem biura kilkaset złotych miesięcznie można wykupić adres w wirtualnym biurze kilkukrotnie taniej. Wirtualne biura oferują również szereg dodatkowych usług. Wirtualna asystentka odbiera i skanuje otrzymane na dany adres listy, które dostarczane są przedsiębiorcom mailowo.

Odpowiednie biuro rachunkowe

Usługi księgowe, szczególnie w małych firmach są jednym z głównych kosztów prowadzenia działalności. Szukanie biura rachunkowego oferującego najniższe ceny nie zawsze może okazać się dobrym pomysłem. Przedsiębiorcy powinni przeanalizować rynek. Niektóre biura mające w ofercie szerszy zakres usług oferują np. doradztwo podatkowe dzięki któremu odpowiednia interpretacja przepisów nie narazi nas na kary finansowe.

Tanie konto firmowe

Wybór kontra firmowego również może być źródłem oszczędności. Warto zatem przejrzeć oferty banków w celu porównania najtańszych opcji bądź takich, które będą najbardziej odpowiednie dla prowadzenia biznesu. W zależności od tego czy posługujemy się obrotem gotówkowym czy bezgotówkowym warto dobrać ofertę, która zapewni posiadanie darmowych przelewów internetowych bądź najtańszej opłaty za wpłaty i wypłaty gotówkowe.

Koszty mediów

Wybór dostawcy internetu, prądu czy też sieci komórkowej to decyzja na określony okres. Dlatego przed podpisaniem umowy warto porównać oferty poszczególnych dostawców i wybierać najatrakcyjniejszą z nich lub spróbować renegocjować warunki już posiadanej umowy. Dobrym rozwiązaniem jest łączenie usług u jednego operatora. Przeważnie w pakiecie jest taniej.

Przy oszczędzaniu warto jednak pamiętać aby robić to rozsądnie. Cena często decyduje o decyzji jakie rozwiązanie wybierzemy, miejmy jednak na uwadze koszty eksploatacji i obsługi wybranego rozwiązania. Niestety często jest tak, że najtańsza oferta staje się najdroższą ponieważ nie uwzględniliśmy np. cen i dostępności serwisu, warunków gwarancji, energochłonności, potrzeby dodatkowych szkoleń czy braku spójności rozwiązania ze standardami rynkowymi.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest