Jak zarejestrować samochód z zagranicy? Czy warto zlecić to zadanie firmie?

voal_auto_rejestracjaauta_firma_samochód

Proces rejestracji samochodu z zagranicy związany jest z szeregiem formalności, które trzeba spełnić, aby legalnie poruszać się pojazdem z importu po polskich drogach. Najdłużej trwa skompletowanie wymaganych dokumentów, a sama procedura bywa kłopotliwa dla wielu osób. Zastanawiasz się nad zakupem samochodu z zagranicy, ale obawiasz się formalności? Zleć rejestrację pojazdu z importu zewnętrznej firmie.

Jak zarejestrować samochód z zagranicy?

Samochody z zagranicy wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Bogato wyposażony pojazd, z niewielkim przebiegiem, oferowany w atrakcyjnej cenie z łatwością znajdzie kupca. Aby samochód z importu mógł legalnie poruszać się po polskich drogach, konieczna jest jego rejestracja, a z tą wiąże się wiele formalności.

Sprawdzenie samochodu

Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu za granicą, sprawdź nie tylko jego stan techniczny – czy samochód jest sprawny, bezkolizyjny itd., ale również dowiedz się, czy nie została zgłoszona jego kradzież. Tego typu informacji zasięgniesz, korzystając ze specjalnych rejestrów prowadzonych przez niektóre kraje. Weryfikacji samochodu dokonuje się poprzez sprawdzenie w ewidencji jego numeru VIN. Po przeprowadzeniu kontroli i jej pozytywnym wyniku możesz przystąpić do zakupu pojazdu. W tym celu sporządź odpowiednią umowę kupna-sprzedaży, nie zapomnij także o dokumentach: dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu.

Sprowadzenie pojazdu do Polski

Jeśli samochód został kupiony za granicą, a nowy właściciel chce sprowadzić go do Polski, może zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na transporcie pojazdu za pomocą lawety, wiąże się to jednak ze sporymi kosztami. Nieco łatwiej sprowadzić samochód, gdy jego poprzedni właściciel nie zdecydował się na wyrejestrowanie auta i pojazd nadal posiada tablice rejestracyjne macierzystego kraju. W takim przypadku kupujący powinien dowiedzieć się, czy samochód ma ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli nie, obowiązany będziesz wykupić krótkoterminową polisę na 30 dni. Na tablicach rejestracyjnych kraju, z którego sprawdzany jest pojazd, nowy właściciel może poruszać się maksymalnie 30 dni. Tyle powinno wystarczyć, aby sprowadzić samochód do Polski.

Tłumaczenie dokumentów

Pierwszym etapem rejestracji samochodu z zagranicy jest skompletowanie odpowiednich dokumentów, a to z kolei wiąże się z koniecznością ich przetłumaczenia. Jakie dokumenty wymagają przekładu na język polski? Przede wszystkim umowa kupna-sprzedaży, gdy nie została sporządzona umowa dwujęzyczna, oraz dowód rejestracyjny i (jeśli występuje) karta pojazdu. Wymienione dokumenty wymagają tłumaczenia uwierzytelnionego, a więc wykonanego przez tłumacza przysięgłego. Warto mieć na uwadze, iż koniecznością tłumaczenia objęte są dowody rejestracyjne i karty pojazdu samochodów sprowadzanych jedynie spoza krajów UE.

Podatek akcyzowy

Import samochodu wiąże się z zapłatą podatku akcyzowego, której dokonać należy w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia pojazdu do Polski. Konieczne jest również złożenie deklaracji AKC-U w urzędzie celnym, a na to kupujący ma 14 dni od wjazdu samochodu do Polski. W 2019 roku stawki podatku akcyzowego kształtują się następująco:

  • 3,1% wartości pojazdu w przypadku samochodów o pojemności silnika mniejszej niż 2000 m3,
  • 18,6% wartości pojazdu w przypadku samochodów o pojemności silnika większej niż 2000 m3.

Wartość pojazdu określona jest na umowie kupna-sprzedaży, może zdarzyć się jednak sytuacja, w której urzędnik uzna, iż nabywca zaniżył wartość transakcji. Wówczas wycena dokonywana jest na podstawie widełek dla danego modelu określonych w katalogach Eurotaxu. Jeśli sprowadzany samochód jest w jakikolwiek sposób uszkodzony, udając się do Urzędu Celnego, warto wziąć ze sobą kilka fotografii samochodu z widocznymi uszkodzeniami, dobrze też, jeśli nabywca posiada wycenę rzeczoznawcy.

Niezbędne badanie techniczne

Pomimo że kupiony przez Ciebie samochód będzie miał ważny przegląd techniczny, zazwyczaj na potrzeby rejestracji konieczne będzie wykonanie powtórnej diagnostyki w stacji kontroli pojazdów działającej na terenie Polski. Warto, aby przed złożeniem dokumentacji niezbędnej do rejestracji zapytać o kwestię badań technicznych w Wydziale Komunikacji. Może okazać się, że dostarczony przegląd spełnia wymagania, wówczas ominie Cię dodatkowy koszt.

Rejestracja w Wydziale Komunikacji i tymczasowe tablice rejestracyjne

Gdy już uda Ci się skompletować wszystkie wymagane dokumenty, możesz udać się do Wydziału Komunikacji odpowiedniego ze względu na Twój adres zameldowania. Wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu powinieneś dostarczyć przetłumaczoną umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, potwierdzenie opłaty podatku akcyzowego, zaświadczenie o przeglądzie pojazdu, a także zagraniczne tablice rejestracyjne, jeśli takowe posiadasz.

Czas oczekiwania na rejestrację samochodu może wynieść do 30 dni, jednak zazwyczaj jest to okres krótszy. W tym czasie możesz poruszać się legalnie sprowadzonym pojazdem po polskich drogach na otrzymanych czerwonych tablicach rejestracyjnych oraz pozwoleniu czasowym wydanym przez urząd.

Czy warto zlecić rejestrację samochodu z zagranicy firmie?

Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy wiąże się z wieloma formalnościami i często pochłania sporo czasu. Ułatwieniem, na które można się zdecydować, jest skorzystanie z usług firm oferujących przeprowadzenie procesu rejestracji pojazdu. Nierzadko zdarza się, że godziny pracy urzędów pokrywają się z Twoimi godzinami pracy, a wzięcie kilkudniowego urlopu nie jest możliwie. Firmy pośredniczące w sprawach urzędowych świadczą usługi kompleksowej rejestracji pojazdów zarówno krajowych, zabytkowych, jak i sprawdzanych na potrzeby indywidualne lub firmowe. Usługi te obejmują nie tylko zgromadzenie potrzebnej dokumentacji, wizytę w Urzędzie Celnym, ale także tłumaczenia uwierzytelnione oraz złożenie wniosku o rejestrację w Wydziale Komunikacji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest