Dlaczego warto kupić gotową spółkę?

spółka_voal_firma_bizneslublin_lublin

Zakup gotowej spółki to dobry sposób na szybkie nabycie przedsiębiorstwa. Z jednej strony oszczędza się sporo czasu, który trzeba byłoby przeznaczyć na procedurę zakładania firmy, z  drugiej przedsiębiorca nie musi liczyć się ze znacznie większymi kosztami zakupu. Czym jest gotowa spółka i kiedy zdecydować się na jej zakup?

Czym są gotowe spółki?

Mianem gotowej spółki określa się „czyste” podmioty gospodarcze, które mają prowadzoną dokumentację księgową, a także składane niezbędne deklaracje oraz rozliczenia, jednak nigdy nie prowadziły działalności operacyjnej. Gotowe spółki są wolne od jakichkolwiek zobowiązań, nie posiadają zadłużenia ani historii kredytowej, nie są też związane żadnymi umowami. Czyste spółki z o.o. zakładane są przez firmę sprzedającą, w celu ich zbycia. Zakup spółki, która została już zarejestrowana, powoduje, że przedsiębiorca natychmiast staje się jej właścicielem i może nią dowolnie zarządzać. Nie musi przechodzić całego procesu rejestracji działalności, który trwa nierzadko nawet kilka tygodni.

Dlaczego warto kupić gotową spółkę z o.o.?

Przedsiębiorca decydujący się na nabycie gotowej spółki z o.o. otrzymuje zarejestrowany podmiot wraz z opłaconym zgodnie z przepisami kapitałem zakładowym, a także uzyskanymi numerami identyfikacyjnymi: NIP, KRS oraz REGON. Jak zostało wspomniane wcześniej, gotowe spółki z o.o. mają skrupulatnie prowadzone zapisy księgowe, założone konta bankowe i czystą historię kredytową oraz brak jakichkolwiek zadłużeń.

Jakie korzyści płyną z zakupu gotowej spółki z o.o.?

  1. Oszczędność czasu

To jedna z najważniejszych korzyści zakupu gotowej spółki z o.o. Formalności, które towarzyszą rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, mogą dla wielu przyszłych przedsiębiorców okazać się zbyt zawiłe i czasochłonne. Rejestracja podmiotu zajmuje nierzadko nawet kilka tygodni, a w przypadku zakupu gotowej spółki przedsiębiorca staje się jej właścicielem natychmiast – w praktyce okres potrzebny do rozpoczęcia prowadzenia działalności trwa 1-2 dni. Gotowa spółka działa na podstawie już sporządzonej i podpisanej notarialnie umowy spółki, posiada też wszystkie niezbędne numery identyfikacyjne. Przedsiębiorca po nabyciu podmiotu może dokonać zmian w KRS np. dotyczących nazwy czy siedziby spółki, a także praw i obowiązków wspólników, jednak pomimo oczekiwania na zmiany nowy zarząd może reprezentować spółkę od momentu podpisania umowy zakupu i protokołu z nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników.

  1. Zakup idealnie zorganizowanego podmiotu gospodarczego

Proces rejestracji spółki z o.o. od podstaw wymaga od przedsiębiorcy dopełnienia wielu formalności. Do najważniejszych należą sporządzenie notarialnej umowy spółki, rejestracja w bazie przedsiębiorców, zgłoszenie do ZUS-u i opcjonalnie do VAT, a także wniesienie wkładu stanowiącego kapitał zakładowy. Wszystkie formalności trwają około 4-6 tygodni i wiążą się ze znajomością przepisów prawnych. Przedsiębiorcy decydujący się na rejestrację spółki z o.o. często korzystają z fachowej pomocy, a to dodatkowy koszt. Decydując się na zakup już zarejestrowanej spółki, nabywca otrzymuje idealnie zorganizowany podmiot gospodarczy, pozbawiony wad prawnych. Wraz z zakupem podmiotu klient dostaje pełną dokumentację oraz przedsiębiorstwo z w pełni opłaconym kapitałem zakładowym.

  1. Fachowa pomoc

Wraz z zakupem spółki z o.o. przedsiębiorca otrzymuje spółkę, która od razu może zainicjować aktywność na rynku. Co więcej, większość firm świadczących usługi sprzedaży spółek z o.o. oferuje nabywcy również fachową pomoc w kwestii prowadzenia dokumentacji prawno-księgowej. Jest to rozwiązanie, z którego chętnie korzystają nowi przedsiębiorcy niemający doświadczenia na rynku. Firma sprzedająca gotowe spółki z o.o. pomoże w dokonaniu zmian w KRS, uzyskaniu potrzebnych zezwoleń i koncesji, a także świadczy usługi księgowe, dzięki którym przedsiębiorca może zając się prowadzeniem firmy, a wszystkie formalności pozostawić fachowcom.

  1. Mniej nerwów i stresu

Żmudny proces rejestracji działalności w postaci spółki z o.o. bywa stresujący dla nowych przedsiębiorców. Zawiłe przepisy, wiele formalności, o których trzeba pamiętać i obawa przed popełnieniem błędu, który tylko wydłuży czas rejestracji, są powodem do nerwów. Zakup gotowego podmiotu uwalnia przedsiębiorcę od skomplikowanych procedur, a tym samym pozwala cały proces przeprowadzić szybko i bez zbędnego stresu. Procedura zakupu jest prosta, a dodatkowo przeprowadzana przez wykwalifikowane osoby, które od lat zajmują się tego typu działalnością. Ryzyko błędu jest tutaj znikome, a w razie pojawienia się jakichkolwiek komplikacji, firma sprzedająca oferuje fachową pomoc.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu gotowej spółki?

Przed zakupem gotowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością warto sprawdzić firmę, która dokonuje sprzedaży. Aby mieć pewność, że nabywany podmiot jest czysty – nie prowadził dotychczas działalności, nie ma długów, przeszedł całą procedurę rejestracji i posiada kompletną dokumentację, należy zainteresować się ofertą jedynie sprawdzonych i doświadczonych firm specjalizujących się w rejestracji oraz sprzedaży gotowych spółek. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które od lat zajmują się zakładaniem oraz sprzedażą spółek z o.o. i to właśnie z ich oferty najlepiej skorzystać.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest