WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ – COWORKING

grafiki Voal (15)

Coworking: co to jest i kto może korzystać z przestrzeni coworkingowej?


Świetnie zorganizowana przestrzeń biurowa do wynajęcia to popularny sposób na pracę w towarzystwie ciekawych ludzi. Chociaż mogłoby się wydać, że praca zdalna z domu to idealna opcja, to z czasem atrakcyjność tej formy spada. A wszystko dlatego, że każdy człowiek jest stworzony do obcowania z innymi ludźmi. Sprawdź, co to jest coworking i dlaczego warto korzystać z takich przestrzeni.

Jesteś mikroprzedsiębiorcą lub pracujesz jako „wolny strzelec”? Poznaj coworking. Co to jest i kto może skorzystać z przestrzeni coworkingowej?

Definicja – coworkingu


W dosłownym tłumaczeniu coworking oznacza „wspólna praca”, jednak biorąc pod lupę teorię i praktykę to z pewnością można coworking tłumaczyć jako „biurko do pracy”. Moda na coworking do Polski przyszła z zachodu. Tam od lat wielu ludzi ceni pracę w formie „wolnych strzelców”. To właśnie oni wolą wynająć biurko we wspólnej przestrzeni coworkingowej niż pracować w domu, gdzie, np. nie mają do tego warunków. Zdarza się, że z coworkingu korzystają również mniejsze firmy. Jednak najczęściej decydują się na taką formę pracy freelancerzy.


Ile trzeba zapłacić za coworking w Polsce? Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie.


Jeśli na myśl o coworkingu zastanawiasz się, czy to się w ogóle opłaca, to z pewnością na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wskazane jest jednak wykonać research i porównać koszt coworkingu w poszczególnych miastach.

Średnie ceny z pewnością są niższe niż wynajem własnego biura. W tym przypadku koszt biurka do wynajęcia wynosi średnio ok. 600 zł miesięcznie. Oczywiście taka cena odpowiada przeciętnym standardom za biuro umiejscowione bardziej na obrzeżach miasta niż w jego ścisłym centrum. Za ok. 1200 zł miesięcznie można znaleźć lokalizację w centrum stolicy wraz z recepcją, szatnią oraz poczekalnią. Czy to dużo? Warto na to pytanie odpowiedzieć sobie osobiście.

Z ciekawostek dotyczących coworkingu w tym miejscu warto dodać, że w Warszawie znajduje się bezpłatna przestrzeń do pracy zorganizowana przez technologicznego giganta Google. Jest to miejsce przeznaczone dla mikroprzedsiębiorców. Google oferuje aż 150 biurek do dyspozycji start-upów i małych firm. Podobne miejsca można znaleźć w większych miastach w Polsce.

Biurko na wynajem, czyli coworking po polsku w świetle wad i zalet


Jak każde rozwiązanie, coworking również ma swoje wady i zalety. W przypadku coworkingu mówi się o tym, że ułatwia on freelancerom i mikrofirmom oddzielić pracę zawodową od życia prywatnego. Każdy, kto miał do czynienia z pracą w domu, z pewnością wie, że kilku minut na sprawdzenie maila firmowego może zmienić się w kilkadziesiąt minut pracy ponad normę. I to największa zaleta najmu wspólnej przestrzeni biurowej. Po drugie to rozwiązanie jest znacznie tańsze od stworzenia własnego biura. Ponadto coworking minimalizuje nakłady finansowe, które w każdym innym przypadku były nieodzownym elementem tworzenia własnej firmy. Dzięki coworkingowi możesz zapomnieć o konieczności zakupu drukarki, skanera lub biurka. Wszystko otrzymujesz w cenie miesięcznej opłaty.

Teraz czas na wady coworkingu. W tym przypadku na samym początku warto nadmienić, że nie każdy będzie umiał skupić się na pracy w miejscu, w którym pracują (a często również hałasują) inni freelancerzy. Sala konferencyjna nie zawsze jest wolna, więc może zdarzyć się, że swoją prezentację dla potencjalnego kontrahenta będzie trzeba wygłosić w towarzystwie innych najemców. Nie dla każdego tak sytuacja będzie komfortowa. Wspólna przestrzeń to również problem z potencjalnym dostosowaniem biurka do własnych potrzeb. Najczęściej właściciele biur coworkingowych nie biorą pod uwagę żadnych zmian wystroju lub dostosowywania się do potrzeb najemców.


Podsumowanie: kiedy warto skorzystać z oferty coworkingu?


Coworking to świetna opcja dla tych, którzy chcą zminimalizować koszty prowadzonej działalności gospodarczej lub zapewnić sobie miejsce do pracy w ścisłym centrum miasta, co może przełożyć się na większą liczbę klientów. Od kilku lat coworking zyskuje w Polsce popularność i coraz więcej osób pracujących w formie freelance’u się do niego przekonuje. Decydując się na skorzystanie ze wspólnej przestrzeni biurowej, można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji oraz ogromnego wysiłku, który normalnie jest wpisany w tworzenie własnego biznesu od podstaw.

Jeśli chcesz nawiązać kontakt z profesjonalistami, którzy zajmą się prowadzeniem firmy, pomogą zorganizować nowy biznes w każdym aspekcie, skorzystaj z naszej oferty. W VOAL jesteśmy do Twojej dyspozycji każdego dnia. Postaw na rozwój, wybierz własną działalność gospodarczą.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest