Jak ukryć adres zamieszkania?

Jak ukryć adres zamieszkania(1)

Masz firmę i chcesz ukryć swój adres zamieszkania? Sprawdź, jak to zrobić!

Choć wielu (zwłaszcza początkujących) przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy, wraz z uruchomieniem swojej działalności, informacje na ich temat stają się publiczne, a co za tym idzie – dostępne praktycznie dla każdego. W ten sposób każdy może dowiedzieć się, jaką nazwę ma firma, poznać imię i nazwisko jej właściciela, jego adres, dane kontaktowe, a nawet sprawdzić, czym dokładnie zajmuje się przedsiębiorstwo.

Z lektury tego artykułu dowiesz się, co jest tego powodem, a także poznasz jedną sprawdzoną metodę, dzięki której zadbasz o swoją anonimowość i skutecznie zabezpieczysz dane na temat swojego adresu zamieszkania.

Upublicznione dane o firmie. Jak to się dzieje?

Część danych, które wprowadzasz do formularza CEIDG-1, aby założyć działalność gospodarczą, zostaje prawie automatycznie opublikowana na rządowej stronie internetowej ceidg.gov.pl. Trafia tam Twoje imię i nazwisko, numer NIP i REGON, adres poczty e-mail i link do strony internetowej, numer telefonu, data założenia firmy, informacje na temat rodzaju działalności, a także jej dokładny adres.

Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość jednoosobowych działalności gospodarczych rejestruje się na adres własnego domu lub mieszkania – publikacja tych danych jest równoznaczna ze wskazaniem Twojego adresu zamieszania.

Wówczas każdy, kto dysponuje dowolną informacją na Twój temat (np. imieniem i nazwiskiem, nazwą firmy lub numerem NIP bądź REGON) może tak naprawdę łatwo dowiedzieć się, gdzie mieszkasz.

Czy to jedyne zagrożenia wynikające z otwartego dostępu do informacji o firmie i właścicielu?

Niestety, wad takiego systemu ewidencji działalności gospodarczych jest jeszcze więcej. Poza wspomnianym fizycznym adresem, każdy może znaleźć tam Twój numer telefonu oraz adres e-mail, co naturalnie rodzi kolejne konsekwencje i może oznaczać pewne niedogodności.

Jeżeli kilka dni po otwarciu działalności zaczęły przychodzić do Ciebie różne e-maile reklamowe, a na Twój telefon co chwilę dzwonili konsultacji telefonii komórkowych, doradcy z banków oraz przedstawiciele firm zajmujących się montażem fotowoltaiki – już wiesz, skąd mieli Twoje dane 😊.

Problem ze SPAMem i niechcianymi telefonami. Czy i jak można temu zaradzić?

Na początku warto zaznaczyć, że polski system jest skonstruowany w taki sposób, że firmowych danych adresowych nie da się ukryć.

Jedyną opcją jest wyrażenie sprzeciwu udostępniania danych kontaktowych z CEIDG (taka opcja została wprowadzona do stosunkowo niedawno). Jednak w praktyce takie wyjście nie zapewnia pełnej ochrony przed niechcianą korespondencją, telefonami, a tym bardziej – nie rozwiązuje problemu publicznego dostępu do Twojego adresu zamieszkania.

Co zrobić, jeśli prowadzisz własną firmę, ale jednocześnie nie chcesz pokazywać adresu, pod którym mieszkasz?

Warto wiedzieć, że podczas zakładania firmy należy podać szereg kluczowych danych, spośród których nie wszystkie są upubliczniane. Dzieje się tak między innymi z adresami. Musisz wskazać swoje miejsce zamieszkania oraz prowadzenia działalności, ale jeżeli są różne – w publicznej bazie CEIDG znajdzie się tylko informacja o adresie firmy. Jeśli zależy Ci na jak największym stopniu anonimowości – wystarczy, że wykonasz jeden prosty krok.

Adres firmy inny niż adres zamieszkania. Jak to zrobić?

Uspokajamy! W tym celu wcale nie musisz organizować całkowicie nowej siedziby, a tym bardziej budować, kupować lub wynajmować drogich lokali. Wystarczy, że zainwestujesz w wirtualne biuro, które stanie się oficjalnym adresem Twojego przedsiębiorstwa.

Koszt takiej usługi zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych za miesiąc, a poza posiadaniem nowego adresu firmy – niesie za sobą również cały pakiet innych korzyści. Do najpopularniejszych zaliczamy, chociażby odbiór i przesyłkę korespondencji, możliwość korzystania z sali konferencyjnej oraz oczywiście – adres firmy w atrakcyjnej lokalizacji. Jeżeli zależy Ci na zwiększeniu bezpieczeństwa Twoich danych – przejdź do kontaktu, aby dowiedzieć się więcej.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest