Rejestracja samochodu z zagranicy. Jak zarejestrować sprowadzone auto?

posty Voal(4)

Rejestracja samochodu z zagranicy. Jak zarejestrować sprowadzone auto?

Z roku na rok auta sprowadzane z zagranicy cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu w wielu przypadkach oferują znacznie lepsze wyposażenie, często są zdecydowanie mniej wyeksploatowane, a także często dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach. Jednak zakup pojazdu poza granicami Polski to nie tylko same zalety, ale również ważne formalności, o których trzeba pamiętać zarówno podczas zakup, jak i ich rejestracji.

Co zrobić, aby przejść przez cały ten proces bezpiecznie, szybko i sprawnie? Sprawdź poniższy poradnik, w którym krok po kroku pokażemy Ci, jak przebiega rejestracja auta kupionego za granicą.

W jaki sposób przebiega proces rejestracji pojazdu pochodzącego z zagranicy?

Każde tego typu działanie zaczyna się od transakcji polegającej na zakupie pojazdu od jego dotychczasowego właściciela. W tym celu należy sporządzić oraz zawrzeć stosowną umowę kupna-sprzedaży oraz dokonać rozliczenia ze zbywającym auto. Jeśli stroną sprzedającą jest firma – umowa może być również zastąpiona fakturą lub rachunkiem.

Warto zaznaczyć, że tego rodzaju pojazd może być kupiony bezpośrednio za granicą, jak i w Polsce (np. za pośrednictwem firmy specjalizującej się w sprowadzaniu zagranicznych samochodów). 

Przy zawieraniu takiej transakcji należy pamiętać nie tylko o umowie oraz rozliczeniu, ale również odebraniu karty pojazdu (jeżeli została wydana), dowodu rejestracyjnego oraz tablic rejestracyjnych.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do rejestracji samochodu?

Przed wizytą w urzędzie należy zaopatrzyć się w następujące dokumenty:

  • Dowód rejestracyjny oraz jego tłumaczenie (jest wymagane, jeśli samochód jest sprowadzany z krajów spoza UE, Norwegii, Szwajcarii, Islandii lub Lichtensteinu).
  • Dokument potwierdzający zakup (umowa, faktura lub rachunek) – również przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
  • Potwierdzenie wykonania badania technicznego w Polsce (z pozytywnym wynikiem). Nawet jeśli pojazd został sprawdzony pod tym kątem za granicą – urzędnicy mogą zakwestionować tego typu dokument. Dlatego warto powtórzyć tę czynność również w naszym kraju.
  • Zaświadczenie potwierdzające opłacenie podatku akcyzowego (wydawane w Urzędzie Skarbowym).
  • Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), a w przypadku zakupu auta na firmę – odpis KRS (w przypadku przedsiębiorstw znajdujących się w tym rejestrze).

Ile kosztuje rejestracja sprowadzonego samochodu?

Pomijając kwestie związane z tłumaczeniami dokumentów, transportem pojazdu, przeprowadzeniem badań oraz zakupem ubezpieczeń, formalności związane z rejestracją pojazdu wiążą się z następującymi kosztami: wydanie dowodu rejestracyjnego, tablic i nalepek, karty pojazdu. W zależności od rodzaju pojazdu oraz typu tablic, wszystkie tego typu wydatki mogą oscylować w granicach od kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych.

Kolejnym z kosztów, jakie trzeba ponieść podczas rejestracji samochodu sprowadzanego z zagranicy, jest wspomniana już akcyza. Jej wysokość jest naliczana procentowo, a dokładna stawka – uzależniona od pojemności skokowej auta.

W przypadku samochodów z silnikami o pojemności nieprzekraczającej 2000 cm3 – stawka akcyzy wynosi 3,1% (liczone od wartości pojazdu). W przypadku aut o większej pojemności (czyli powyżej 2000 cm3) – stawka akcyzy wynosi już 18,6% – także naliczane od wartości samochodu.

Ile trwa proces rejestracji pojazdu zakupionego za granicą Polski?

W dniu wizyty i złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów w urzędzie otrzymasz czasowe pozwolenie (tzw. miękki dowód rejestracyjny), które pozwoli Ci poruszać się tym pojazdem przez 30 dni. W tym miejscu musisz pamiętać, aby jeszcze tego samego dnia ubezpieczyć swoje auto obowiązkowym ubezpieczeniem OC. W ciągu kilku tygodni instytucja poinformuje Cię o wydaniu stałego dowodu rejestracyjnego, który będzie do odebrania w urzędzie. Taki “twardy” dowód rejestracyjny pozwoli Ci na legalne poruszanie się po polskich drogach – bez dodatkowych ograniczeń czasowych.

Nie masz czasu, aby osobiście zająć się rejestracją samochodu sprowadzonego z zagranicy?

Mamy rozwiązanie! Skorzystaj z profesjonalnych usług rejestracji samochodów z zagranicy i nie tylko, które znajdziesz w ofercie naszej firmy. Zajmiemy się całym procesem “od A do Z” i dopilnujemy, aby Twoje nowe auto szybko mogło poruszać się po Polskich i zagranicznych drogach. Przejdź do kontaktu, aby zapoznać się ze szczegółami i porozmawiać z naszymi doradcami. Z przyjemnością przekażemy Ci wszystkie niezbędne informacje, jak i odpowiemy za rejestrację Twojego auta.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest