Własna działalność gospodarcza – szansa czy ryzyko?

Własna działalność gospodarcza - szansa czy ryzyko?

Rozważając rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, stajemy przed wyborem pełnym możliwości, ale i niepewności. Decyzja o własnej działalności to szansa na samorealizację i finansową niezależność, ale wiąże się z ryzykiem i wyzwaniami. W artykule analizujemy, co oznacza własna działalność gospodarcza, jej korzyści i wyzwania dla początkujących przedsiębiorców. Czy własna działalność gospodarcza to klucz do sukcesu, czy ścieżka pełna przeszkód? Zapraszam do lektury, która rzuci światło na te kwestie.

Własna firma, czyli kiedy warto założyć działalność gospodarczą?

Prowadzenie działalności gospodarczej z pewnością niesie za sobą więcej konsekwencji niż praca na etacie. Jednak w tym samym porównaniu daje również znacznie większe możliwości. Sytuacja ekonomiczna w kraju i na świecie sprawia, że Polacy coraz częściej zastanawiają się, czy faktycznie opłaca się założyć własną firmę usługową lub handlową. Aby podjąć tak ważną decyzję, warto wykonać analizę własnej sytuacji. Bez wątpienia w najlepszym położeniu są osoby, które już na starcie będą mogły samodzielnie wykonywać usługi lub prowadzić usługi handlowe. W ten sposób pomija się zależność istnienia firmy od pracowników. To również bardzo dobry sposób na zmniejszenie nakładów finansowych na samym początku. Oczywiście warto mieć bufor finansowy, który umożliwi prowadzenie działalności, np. bez konieczności zaciągania pożyczek.

Jeśli chcesz osobiście zająć się obsługą klienta i jednocześnie świadczyć usługi, masz duże szanse na sukces. Przeanalizuj zapotrzebowanie rynku na konkretną działalność i jeśli wypadnie ono pozytywnie, możesz rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Jak trafnie ocenić szansę na prowadzenie własnej działalności gospodarczej

W prowadzenie własnej działalności gospodarczej zawsze wpisane jest ryzyko. Jednak są sposoby, które pomogą Ci się uchronić przed porażką „na swoim”. Mając pomysł na biznes, pytaj znajomych i rodzinę o zapotrzebowanie na Twoje usługi lub produkty. Jeśli chcesz swój biznes prowadzić w Internecie, możesz również uruchomić anonimową ankietę w mediach społecznościowych.

Następnie zastanów się, czy na starcie dasz radę pracować na etacie lub na pół etatu, a resztę czasu poświęcić na prowadzenie firmy. To dobra alternatywa, która zwiększy Twoje możliwości i nie pozbawi Cię środków finansowych niezbędnych do życia lub inwestowania. Pierwsze miesiące prowadzenia własnej firmy często nie są dochodowe. Możesz nawet wykazywać stratę, ale nie jest to równoznaczne z tym, że spotka Cię niepowodzenie. Dopiero długofalowe działania przynoszą pierwsze pozytywne skutki.

Jeśli nie masz pewności, czy własna firma to dobry pomysł, skorzystaj najpierw z opcji działalności nierejestrowanej. W 2022 roku możesz w ten sposób miesięcznie zarobić 1505 zł. Jeśli przekroczysz ten próg, prawo obliguje Cię do złożenia wniosku w CEIDG i prowadzenia firmy zgodnie ze wszystkimi przepisami.

Wady i zalety prowadzenia własnej firmy

Przedsiębiorcy w Polsce wiedzą, że prowadzenie firmy, chociaż nie jest proste, ma więcej zalet niż wad. Największe problemy dotyczą często właściwej interpretacji prawa oraz wysokich kosztów utrzymania. Jednak w takich kwestiach z pewnością może pomóc dobre biuro rachunkowe. Własna firma to Twoja szansa na niezależność i wolność. Właściciel firmy sam decyduje, ile pracuje, które zlecenia chce zrealizować, i ostatecznie – jaki próg zarobków chce osiągać. Oczywiście takie dylematy pojawiają się dopiero wtedy, gdy firma spotyka się z pozytywnym odbiorem i są chętni, którzy chcą korzystać z konkretnych usług. Ponadto w dobie kryzysu, gdy wciąż zapotrzebowanie na usługi i produkty jest duże, przedsiębiorca nie jest ograniczony wysokością miesięcznej wypłaty. W sytuacji, gdy inflacja powoduje wzrost cen, to właśnie właściciele firm są w lepszej sytuacji, ponieważ mogą dopasowywać liczbę zleceń do własnych potrzeb finansowych.

Podsumowanie: własna działalność gospodarcza Twoją szansą na satysfakcjonujące życie zawodowe!

Jeśli czujesz się pewnie w jakiejś branży, masz duże doświadczenie w pracy w konkretnej profesji, wybierz własną działalność gospodarczą zamiast etatu. Jeśli dobrze przemyślisz swoje działania i zdecydujesz się na wykonywanie większości obowiązków osobiście, masz dużą szansę na powodzenie. A po okresie adaptacji wśród potencjalnych klientów, po zdobyciu dobrych opinii oraz promocji własnej marki, to Ty będziesz decydować, kiedy chcesz pojechać na wakacje.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która pomoże Ci w prowadzeniu działalności gospodarczej i zajmie się księgowością, skontaktuj się z naszymi ekspertami. Nasze doświadczenie i wskazówki pomogą Ci rozkręcić własny biznes!

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest