Rejestracja firmy to zadanie, z którym musi zmierzyć się każdy przedsiębiorca. Choć na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się skomplikowane, uporządkowanie wiedzy na temat urzędów, do jakich należy się zwrócić, z pewnością wiele rozjaśni.
Krok 1: Urząd Gminy
Drogę do zarejestrowania firmy należy rozpocząć od złożenia formularza CEIDG-1 do Urzędu Gminy właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Wypełnienie tego dokumentu wymaga jednak podania adresu firmy oraz firmowego rachunku bankowego, a zatem pierwszorzędnie musimy zadbać o dopełnienie tych formalności. O ile założenie konta w banku nie sprawi większych trudności, o tyle problem może pojawić się przy ustalaniu siedziby naszej firmy. Jeśli wynajem biura nie wchodzi w grę, a zlokalizowanie siedziby pod naszym adresem zamieszkania z różnych przyczyn jest niemożliwe, warto pamiętać o bardzo wygodnym rozwiązaniu jakim jest tzw. Wirtualne Biuro. Jedną ze sprawdzonych firm, która może zaoferować nam prestiżowy adres siedziby firmowej, jest firma Voal.
Pamiętajmy, że formularz CEIDG-1 możemy pobrać ze strony firma.gov.pl ale jego złożenie będzie wymagało wizyty w Urzędzie Gminy.
Krok 2: Urząd Skarbowy
Drugim punktem, który zmuszeni jesteśmy odwiedzić podczas zakładania firmy, jest Urząd Skarbowy. To tutaj otrzymamy numer NIP, którym będziemy posługiwać się przez cały czas prowadzenia działalności, a także zostaniemy zarejestrowani jako podatnicy VAT. W tym celu konieczne będzie wypełnienie wniosków VAT-R.
Krok 3: Główny Urząd Statystyczny
Od Głównego Urzędu Statystycznego otrzymamy numer podmiotu gospodarczego, czyli tzw. numer REGON. Firmy niebędące przedsiębiorstwami jawnymi nie muszą podejmować w tym celu żadnych działań – numer REGON zostanie dostarczony listownie w ciągu miesiąca od daty złożenia wniosku CEIDG-1. Trudniej mają natomiast wspólnicy spółki jawnej, gdyż ich obowiązkiem jest udanie się do GUS i złożenie wniosku RG-1, a także przedstawienie umowy spółki oraz zaświadczenia każdego ze wspólników.
Krok 4: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Kwestie ubezpieczeń dla przedsiębiorcy oraz zatrudnianych w firmie osób załatwimy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Konieczne będzie w tym celu wypełnienie druku ZUA i złożenie go do ZUS w ciągu 7 dni od daty złożenia wniosku CEIDG-1.
Krok 5: Pozostałe formalności
Jeśli nie zamierzamy zatrudniać pracowników, proces zakładania firmy kończy się na powyższym etapie. W przeciwnym razie, w ciągu 30 dni od daty założenia firmy jesteśmy zmuszeni udać się jeszcze do siedziby Państwowej Inspekcji Pracy. Z kolei jeżeli przedsiębiorca prowadzi firmę, której specyfika działalności ma wpływ na życie i zdrowie ludzi (np. branża gastronomiczna czy kosmetyczna), w ciągu 14 dni od założenia firmy musi także zgłosić ten fakt do sanepidu.
Jak otworzyć działalność gospodarczą? Mamy nadzieję, że przedstawiona wiedza w pigułce pomogła w udzieleniu odpowiedzi na to pytanie.