Sprzedaż-kupno gotowych spółek – kiedy warto zdecydować się na taką opcję?

s-o-c-i-a-l-c-u-t-1RT4txDDAbM-unsplash

Zakładanie nowej spółki wiąże się z koniecznością przebrnięcia przez multum formalności. Wielu przedsiębiorców nie ma na to ani czasu ani ochoty. Idealnym rozwiązaniem wydaje się wówczas zakup istniejącej już spółki. Kiedy warto skorzystać z tej możliwości?

Gotowa spółka – co to takiego?

Gotowa spółka to potoczna nazwa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która przeznaczona jest do sprzedaży. Posiada ona wszystkie niezbędne do funkcjonowania elementy, takie jak numery REGON, NIP, VAT i KRS oraz działa w oparciu o umowę poświadczoną notarialnie. Gotowa spółka jest więc spółką w pełni przygotowaną pod względem formalnym, dzięki czemu jej nabywca nie traci już czasu na samodzielne załatwianie wspomnianych kwestii.

Z pojęciem gotowej spółki ściśle wiąże się pojęcie „czystej spółki”. Oznacza ono spółkę, która nie prowadziła do tej pory żadnego rodzaju działalności gospodarczej, nie zatrudniała pracowników, nie była związana żadnymi umowami ani nie posiada historii kredytowej. Czysta spółka to podmiot pożądany na rynku gotowych spółek. Nabywcy doceniają bowiem to, że nie muszą borykać się z zadłużeniami poprzedniego właściciela ani nieuregulowanymi zobowiązaniami finansowymi wobec jego pracowników.

Zakup gotowej spółki – kiedy się opłaca?

Zakup gotowej spółki to rozwiązanie, które powinno zostać rozważone przez każdego, kto zamierza szybko i wygodnie wejść w posiadanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jego opłacalność związana jest głównie ze znaczną oszczędnością czasu. Nowy nabywca nie musi zagłębiać się w procedury zakładania spółki, wypełniać stosu dokumentów i składać ich w wielu urzędach. Często gotowe spółki mają już nawet własne konta bankowe, co wyręcza z konieczności udawania się do banku.

Zdarzają się także sytuacje, w których spółka potrzebna jest „na już”. Do sytuacji takich najczęściej należą konkursy i przetargi, w których można startować jedynie w ściśle określonych ramach czasowych. Próba założenia własnej spółki może wówczas skończyć się na tym, że wszystkich wymaganych formalności nie uda się dopełnić w wyznaczonym terminie przesyłania zgłoszeń do przetargu. Podobne ryzyko występuje przy programach dofinansowań z Unii Europejskiej, które również są mocno ograniczone czasowo.

Jak kupić gotową spółkę?

Kiedy podejmiemy już decyzję o zakupie gotowej spółki, warto przemyśleć, jak to zrobić. Zamiast samodzielnego wyszukiwania posiadaczy spółek na sprzedaż i narażania się na to, że ukryją oni przed nami zadłużenia lub inne niewygodne fakty dotyczące spółki, lepiej skorzystać z pomocy podmiotów pośredniczących w sprzedaży gotowych spółek. Najczęściej są nimi kancelarie prawne, ale równie dobrze możemy wybrać ofertę takich firm jak Voal. Dlaczego warto to zrobić?

Po pierwsze, zdajemy się wówczas na wiedzę i doświadczenie wspomnianych podmiotów, dzięki czemu możemy uniknąć niemiłego zaskoczenia po nabyciu spółki, związanego z nieujawnionymi wcześniej zadłużeniami. Po drugie zaś, firmy tego typu oferują możliwość skorzystania z szerokiego wachlarza usług dodatkowych, które ułatwiają prowadzenie spółki. Do usług tych należy np. prowadzenie księgowości, usługi prawne czy też kompleksowa obsługa biurowa firmy, w ramach tzw. Wirtualnego Biura.

Chcesz łatwo i szybko stać się właścicielem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Sprawdź ofertę firmy Voal, której zaufało setki osób poszukujących gotowych spółek na sprzedaż.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest