OD LIPCA NOWE PRZEPISY — SAMOCHODY BĘDĄ DROŻSZE TZW. CZARNA SKRZYNKA W SAMOCHODZIE, UCHWALENIE UNIJNYCH PRZEPISÓW

grafiki Voal (13)

Od lipca samochody będą droższe. Wszystko przez czarną skrzynkę. Poznaj nowe przepisy!


Unia Europejska obliguje kraje członkowskie do produkcji samochodów wyposażonych w czarną skrzynkę. Ten przepis dotyczy pojazdów, które będą dopuszczane do udziału w ruchu drogowym od lipca 2022 roku. Sprawdź, do czego służy czarna skrzynka w samochodzie, kiedy dokładnie ten przepis będzie obowiązywał bezwzględnie dla wszystkich aut na terenie Unii Europejskiej i o ile wzrośnie ich cena dla odbiorców indywidualnych.


Czy wiesz, czym jest czarna skrzynka w samochodzie? Poznaj jej możliwości.


Czarna skrzynka w samochodzie to kompaktowe urządzenie, które będzie ukryte w karoserii. Dla kierowcy będzie ona zupełnie niewidoczna. Co ważne, ustawa zastrzega, że żadne urządzenie nie będzie rejestrowało ani dźwięku z wnętrza auta, ani też obrazu.

Rejestracja danych zgodnie z deklaracją UE ma rozpocząć się 5 sekund przed ewentualnym wypadkiem. Dotychczas w czarne skrzynki były wyposażane tylko samoloty. Jednak od 6 lipca komisja europejska nakłada taki obowiązek także na producentów nowych modeli aut. Ten przepis pewnością wpłynie na cenę nowych samochodów. Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje nowoczesny rejestrator, czytaj dalej.


Ceny auta wzrosną od lipca 2022. Sprawdź, ile kosztuje rejestrator danych.


Czarna skrzynka w samochodach osobowych z pewnością wpłynie na wzrost cen nowych aut. Rejestrator, pomimo tego, że nie jest specjalnie duży, to jednak jego wyposażenie wiąże się z użyciem nowoczesnych technologii. Mówi się, że koszt samego urządzenia wynosi obecnie ok. 400 zł. Być może, z powodu nowych przepisów czarna skrzynka będzie niebawem droższa. Ponadto trzeba doliczyć do tego cenę montażu w czasie procesu produkcyjnego. Po zsumowaniu wszystkich kosztów producenci podejmą decyzję, o ile wzrośnie ogólna cena pojazdów.

To zła wiadomość dla wielbicieli nowych aut. Z pewnością muszą się oni liczyć się z tym, że nowe przepisy negatywnie wpłyną na ceny samochodów.


Czarna skrzynka do samochodu. Czy wiesz, kogo prawo obliguje do montażu tego urządzenia w 2022 roku?


Od 6 lipca 2022 roku członkowie komisji europejskiej nałożyli obowiązek wyposażanie każdego nowego auta w czarną krzynkę. Nowoczesny rejestrator danych w pierwszej kolejności trafi do tych modeli aut, które będą brały udział w procesie homologacji po 6 lipca 2022. Już od 2024 roku Unia Europejska obliguje producentów samochodów do wprowadzenia rejestratorów w każdym nowym aucie, które powstanie na terenie UE. W ten sposób stopniowo na drogach w Polsce i w Europie będzie coraz więcej aut wyposażonych w czarną skrzynkę. Kierowy mając świadomość ryzyka, prawdopodobnie bardziej będą zwracali uwagę na użycie pasów bezpieczeństwa oraz prędkość jazdy. W praktyce czarna skrzynka może sprawić, że wypadków na drogach będzie mniej.

Podsumowanie: zalety posiadania czarnej skrzynki w samochodzie


Czarna skrzynka w samochodzie ma pomagać w ustalaniu przyczyn wypadków drogowych. UE deklaruje, że urządzenie będzie się uruchamiać 5 sekund przed ewentualną kolizją drogową. W ten sposób zapis będzie można wykorzystać, gdy okoliczności kolizji nie będą możliwe do ustalenia. Informacje, które mają być zapisane w tym nowoczesnym rejestratorze danych, będą udostępniane tylko i wyłącznie na wniosek organów ścigania.

Uchwalenie unijnych przepisów z pewnością będzie miało bezpośredni wpływ na ubieganie się o odszkodowania komunikacyjne. Firmy ubezpieczeniowe w sytuacjach niejasnych lub w przypadku braku świadków zdarzenia, będą mogły ubiegać się o wydanie rejestru z czarnej skrzynki. W ten sposób z pewnością zmniejszy się liczba odszkodowań, gdy określenie, kto jest winnym kolizji, będzie utrudnione.

Jeśli potrzebujesz pomocy w prowadzeniu działalności gospodarczej, skompletowaniu dokumentacji po wypadku komunikacyjnym lub chcesz przekazać pełnomocnictwo profesjonalnej firmie w ważnych sprawach urzędowych, postaw na wirtualne biuro Voal. Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest