Jednoosobowa działalność gospodarcza, czy spółka z o.o. – co się bardziej opłaca?

doors-1767562_1920

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób szuka nowych form zatrudnienia. Spowodowane jest to główne stagnacją na rynku pracy oraz niesatysfakcjonującymi wynagrodzeniami. Obecnie główny prym wiodą jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Wybór formy prowadzenia działalności jest kluczowy i bardzo wiele od niego zależy. W tekście tym pokażemy Państwu różnice między spółką z o.o. a jednoosobową działalnością gospodarczą.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Jednoosobowa działalność gospodarcza, nazywana też często jednoosobówką jest najprostszym rodzajem firmy. Ta jednoosobowa działalność gospodarcza może być założona wyłącznie przez osobę
fizyczną. Dla osób decydujący się na mały własny biznes bardzo często jednoosobowa działalność gospodarza jest wyborem oczywistym. Ze względu na bardzo prostą rejestrację, minimalną ilość formalności oraz łatwość w prowadzeniu, jest to najlepszy wybór dla małych biznesów. Kolejnym atutem jednoosobowej działalności gospodarczej, jest prosty i bezpłatny wpis do ewidencji CEIDG, oraz brak umów i innych formalności, które bardzo często odstraszają od prowadzenia własnej działalności.
Jednoosobowa działalność gospodarcza nie wymaga także żadnego kapitału początkowego. Oznacza to, że nasz majątek, jest majątkiem firmy.

Z jednej strony jest to bardzo wygodna forma prowadzenia firmy, ponieważ nie musimy martwić się o kapitał początkowy, lecz w praktyce oznacza to, że wszystkie zobowiązania, które nasza jednoosobowa działalność gospodarcza zgodzi się wypełnić, opierają się na naszym majątku. Jeśli firmie w danym miesiącu nie uda się wypracować zysku, to wszystkie zobowiązania, takie jak składki ZUS, czy rachunki, trzeba pokryć z prywatnego majątku. Jednakże cały zysk firmy od razu zwiększa nasz majątek. Ujmując sprawę prosto – jeśli wpłynie na firmowe konto kwota za dane zlecenie, od razu możemy z niej korzystać.

Wpis do rejestru CEIDG jest momentem, w którym zaczynamy funkcjonować jako przedsiębiorca. Od tej chwili mamy wyłączne prawo do reprezentowania swojej działalności. To na nas spoczywa obowiązek podpisywania umów, płacenia zaliczki na podatek, czy rozliczania się z ZUS. Nie zmienia to faktu, że oczywiście możemy zlecić część obowiązków (jak choćby księgowość) na podstawie udzielonego pełnomocnictwa, lecz zawsze będzie to miało wpływ bezpośrednio na nasz majątek.

Nazwa jednoosobowej działalności gospodarczej jest obowiązkowa i jest nią zawsze co najmniej imię i nazwisko. Przy rejestracji w CEIDG automatycznie przydzielane są nam NIP oraz REGON.
Rozliczenie jednoosobowej działalności odbywa się poprzez opodatkowanie PIT. Przedsiębiorca jednoosobowy może być także płatnikiem VAT.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia firmy. Jednym z najważniejszych atutów okazuje się ograniczenie odpowiedzialności wspólników. Spółka z o.o. posiada osobowość prawną, co w praktyce oznacza, że jest ona odrębna od swoich założycieli. Dzięki temu, wspólnicy nie odpowiadają swoim własnym majątkiem, jak ma to miejsce w jednoosobowej działalności gospodarczej. Co ciekawe, spółka z o.o. może zostać założona przez jednego bądź wielu wspólników. W praktyce oznacza to, że spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może założyć nawet jedna osoba. Kapitał początkowy spółki z o.o. to co najmniej 5 tysięcy złotych.

Niewątpliwą zaletą spółki z o.o. jest możliwość ograniczenia odpowiedzialności wspólników. Oznacza to, że jeśli spółka ma jakieś zobowiązania, to wspólnicy odpowiadają za nie wyłącznie wysokością swoich wkładów. Jeżeli przedsięwzięcie się powiedzie, to wspólnicy dzielą się po równo zyskami, lecz jeśli nastąpi porażka, to długi będą obciążały wspólników tylko do kwoty wysokości wkładów.

Minusem spółki z o.o. są stosunkowo duże koszty jej prowadzenia oraz podwójnie opodatkowany dochód (najpierw przy zysku spółki, a później przy wypłacie dywidendy wspólnikom).

Założenie własnej działalności to odważny krok w życiu biznesowym, dlatego najlepiej skonsultować to z profesjonalistami, takimi jak firma Voal z Lublina.

ZOBACZ TEŻ:
Jednoosobowa działalność gospodarcza czy spółka z o.o. – Jak bardzo różni się opodatkowanie dochodów ? Którą formę prowadzenia działalności wybrać?
Dlaczego warto kupić gotową spółkę?
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest