Poszukiwanie przodków

Szanse na ustalanie przodków wydają się bezpowrotnie mijać wraz ze śmiercią dziadków i pradziadków. Przynajmniej tak myśli wielu z nas. Tymczasem mając podstawowe dane o starszych pokoleniach w swojej rodzinie można dowiedzieć się naprawdę wiele. Szukanie przodków jest czasochłonnym zajęciem, dlatego pomożemy Państwu w dotarciu do swoich korzeni, zagłębianiu się w historie rodzinne i uzyskiwaniu dokumentów z archiwów.

W dzisiejszych czasach poszukiwania genealogiczne zyskują coraz większą popularność. Często mylnie wychodzimy z założenia, że jeśli nie żyją osoby z najstarszego pokolenia naszej rodziny to mamy zamkniętą drogę to uzyskania cennych informacji. Znany nam wszystkim Albert Einstein powiedział „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia – żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach”. Owszem nie odtworzymy opowiadań czy anegdot o prababci czy wujku, dziadku, który walczył w szeregach Wojska Polskiego, ale archiwa w swoich zasobach skrywają wiele innych cennych informacji. Naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy, że ta pożółkła karteczka zapisana w języku, którego nie rozumiemy jest tak ważna i to właśnie ona jest kluczem do kolejnych drzwi, za którymi czeka na nas całe mnóstwo informacji, które pozwolą na skuteczne poszukiwanie przodków.

ustalanie przodków - przykład

Najprościej będzie przedstawić Państwu naszą pracę na podstawie przykładu. Trafił do nas niespełna 30 letni klient. Ze sobą miał dwie kartki: jedną było zdjęcie pradziadka w mundurze (z tyłu zdjęcia kilka wykaligrafowanych zdań), a drugą – stary, nadgryziony zębem czasu kawałek dyplomu babci. Jak to ze sobą połączyć? Gdzie szukać i od czego zacząć? Ustalenie przodków to zadanie dla nas. Klient wrócił do nas po jakimś czasie i otrzymał od nas całą teczkę dokumentów (z urzędów i archiwów), wśród nich przebieg służby wojskowej pradziadka, akt urodzenia, wyciąg z księgi metrykalnej, dokumenty dotyczące posiadanego majątku. Klient dowiedział się, że jego pradziadek z zamiłowania był pszczelarzem i otrzymał od nas dokumenty to potwierdzające. Z naszą pomocą odnalazł grób siostry babci i poznał dalekich krewnych, którzy o dziwo wiedzieli o jego istnieniu, ale nie mieli pomysłu co zrobić, żeby się spotkać.

Historie rodzinne są różne, jedne barwne i wypełnione radością inne trochę bardziej szare i bolesne. Jednak jakie by one nie były warto jest je znać, wiedzieć kim się jest i kim byli przodkowie. „Bez przodków jesteś jak wyrwana roślina, rzucona na uschnięcie. Gdy czujesz za sobą ich siłę, to tak, jakbyś rósł w lesie z innymi drzewami. Jedne są stare i już się przewracają, inne młode, dopiero rosną, ale to jest Twój las…

Jak zacząć pracę z nami?

Zadzwoń lub napisz, powiedz nam co wiesz. Jeśli masz stare dokumenty to pochwal się nimi – nawet nie wiesz jak bardzo są ważne przy ustalaniu przodków.

Pomożemy Ci z odnalezieniem dokumentów, przetłumaczymy je i razem z Tobą krok po kroku stworzymy drzewo genealogiczne Twojej rodziny.