Poszukiwanie przodków

„Bez przodków jesteś jak wyrwana roślina, rzucona na uschnięcie. Gdy czujesz za sobą ich siłę, to tak, jakbyś rósł w lesie z innymi drzewami. Jedne są stare i już się przewracają, inne młode, dopiero rosną, ale to jest Twój las…”

W dzisiejszych czasach poszukiwania genealogiczne zyskują coraz większą popularność. Często mylnie wychodzimy z założenia, że jeśli nie żyją osoby z najstarszego pokolenia naszej rodziny to mamy zamkniętą drogę to uzyskania cennych informacji. Znany nam wszystkim Albert Einstein powiedział „Śmierć nie jest kresem naszego istnienia – żyjemy w naszych dzieciach i następnych pokoleniach”. Owszem nie odtworzymy opowiadań czy anegdot o prababci czy wujku, dziadku, który walczył w szeregach Wojska Polskiego, ale archiwa w swoich zasobach skrywają wiele innych cennych informacji. Naprawdę często nie zdajemy sobie sprawy, że ta pożółkła karteczka zapisana w języku, którego nie rozumiemy jest tak ważna i to właśnie ona jest kluczem do kolejnych drzwi, za którymi czeka na nas całe mnóstwo informacji, które pozwolą na skuteczne poszukiwanie przodków.

ustalanie przodków - przykład

Najprościej będzie przedstawić Państwu naszą pracę na podstawie przykładu. Trafił do nas niespełna 30 letni klient. Ze sobą miał dwie kartki: jedną było zdjęcie pradziadka w mundurze (z tyłu zdjęcia kilka wykaligrafowanych zdań), a drugą – stary, nadgryziony zębem czasu kawałek dyplomu babci. Jak to ze sobą połączyć? Gdzie szukać i od czego zacząć? Ustalenie przodków to zadanie dla nas. Klient wrócił do nas po jakimś czasie i otrzymał od nas całą teczkę dokumentów (z urzędów i archiwów), wśród nich przebieg służby wojskowej pradziadka, akt urodzenia, wyciąg z księgi metrykalnej, dokumenty dotyczące posiadanego majątku. Klient dowiedział się, że jego pradziadek z zamiłowania był pszczelarzem i otrzymał od nas dokumenty to potwierdzające. Z naszą pomocą odnalazł grób siostry babci i poznał dalekich krewnych, którzy o dziwo wiedzieli o jego istnieniu, ale nie mieli pomysłu co zrobić, żeby się spotkać.

Historie rodzinne są różne, jedne barwne i wypełnione radością inne trochę bardziej szare i bolesne. Jednak jakie by one nie były warto jest je znać, wiedzieć kim się jest i kim byli przodkowie. „Bez przodków jesteś jak wyrwana roślina, rzucona na uschnięcie. Gdy czujesz za sobą ich siłę, to tak, jakbyś rósł w lesie z innymi drzewami. Jedne są stare i już się przewracają, inne młode, dopiero rosną, ale to jest Twój las…

Poszukiwanie przodków jest zajęciem czasochłonnym i wymagającym umiejętności skorzystania z posiadanych informacji lub dokumentów przechowywanych w pokoleniowych archiwach. Wielokrotnie poszukiwanie przodków nie może obejść się bez wsparcia tłumacza. Klienci często nie zdają sobie sprawy, że nawet jedna pożółkła kartka, zapisana w języku, którego nie rozumiemy, po nitce do kłębka może doprowadzić nas do ustalenia drzewa genealogicznego rodziny. Warto pamiętać, że szanse na ustalanie przodków nie mijają wraz ze śmiercią dziadków czy pradziadków. Wierzymy, że i w Państwa przypadku odszukanie przodków jest możliwe i wychodzimy z propozycją pomocy w poszukiwaniu przodków.

Jak skorzystać z naszej pomocy w poszukiwaniu przodków?

Wystarczy przekazać nam jak najwięcej informacji, które mogą naprowadzić na właściwy trop, a także przekazać nam dokumenty rodzinne, które mogą być cenne w ustaleniu faktów na temat Państwa przodków. Na bazie materiałów postaramy się uzyskać dokumenty z urzędów i archiwów, które pomogą w odszukaniu przodków, a być może również dalekich krewnych, z którymi będą Państwo mogli się poznać.

Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszego pełnomocnika do spraw urzędowych. Jako łącznik pomiędzy Państwem, a różnymi urzędami w Polsce, będzie on stanowił duże ułatwienie w realizacji spraw urzędowych oraz pozwoli na zaoszczędzenie czasu.